Propolis | Arıcan Yöresel Bal Propolis – Arıcan Yöresel Bal

Propolis

polenn

Propolis Nedir?

Arıların kovanlarını güvende tutmak için yüzlerce farklı bitkiden topladıkları özleri kendi enzimlerini de katarak oluşturdukları maddedir. Kendi yurtları olan bal kovanlarının kalesidir propolis. İçeriye girmeye çalışan böcek, bakteri vb. her türlü canlıdan korumak amaçlı güvenlik duvarıdır.

Ayrıca kovanlarının duvarlarını düzeltmek için kullanırlar. İçeri girip ölen canlıları propolis ile kendilerine özgü biçimde mumyalarlar. Bu nedenle kovandaki bala bakteri, mantar vs bulaşamaz.

 

Propolis Nasıl Yapılır?

Kahverengiye yakın sarımsı bir renkte olan propolis bal üreticileri tarafından kovanlar kazınarak toplanır. Toplanan propolis bazı işlemlerden geçirilerek tüketmeye elverişli hale getirilir. Böylece satın aldığımız şekle bürünür.

 

Propolis Faydaları

Arıların kullanış amacından da öğrendiğimiz gibi koruyucu etkiye sahiptir. Vücudumuzun hastalıklardan korunmasına destek olur. Direncimizi artırıcı besin maddesidir. Özellikle soğuk algınlığı hastalığından korunmak için tavsiye edilir.

Cilt bakımlarında da kullanılmaktadır. Akne, uçuk veya deri üzerinde oluşan problemlerin iyileşmesinde yardımcıdır.

Dünyada en tesirli antibiyotik olarak bilinen propolis sadece deforme olmuş dokulara etki etmesi en önemli özelliklerindendir.

Araştırmalara göre mide sorunu yaşayanların iyileşmesine yardımcı olduğu ispatlanmıştır.

Kalp sağlığı, damar sağlığı, hipertansiyon için tavsiye edilmektedir.

 

Propolis Nasıl Tüketilmelidir?

Tadı çok hoşa gitmemesi durumda karışımla tüketilebilir. Bal, yoğurt vs. besin gıdaları ile karışım yapılarak günde sabah – akşam tüketilebilir.

Her şeyin fazlası gibi propolisin fazlası da zararlı olabilir. O yüzden dengeli biçimde kullanılmalıdır.

Çocuklar için sevdikleri gıdalara karıştırılarak verilebilir.

– Propolis Sipariş Ver –