Kestane Balı | Hakiki Kestane Balı | Arıcan Yöresel Bal Kestane Balı – Arıcan Yöresel Bal

Kestane Balı

kestane-cicek-ballari

Mayıs – Haziran ayları arasında arıların kestane çiçeklerinden elde ettiği bir bal türü olan kestane balı, koyu kahve renkli, biraz acımsı ve kestaneye özgü tadı ve kokusu ile antioksidan özelliğe sahiptir. Bu balın kristalleşmesi çok yavaştır ve kristalleştiği zaman çok ince granüller oluşturduğu görülmüştür. Diyetisyen Merve Gedikli , Kestane Balını ve Kestane Balının faydalarını Arıcan Lezzetleri için anlattı.

Ülkemizde Artvin Kaçkar Dağları, Artvin Maçahel Yaylası ve Kastamonu İnebolu ilçesinde en iyi kestane balları üretilmektedir.

Kestane Balı ve Çiçek Balı

Yapılan araştırmalar sonucunda çiçek balına oranla saf kestane balı potasyum, sodyum, kalsiyum ve demir bakımından daha zengin bir kaynak olduğu saptanmıştır.

Kestane Balının Faydaları

Kestane Balı antimikrobiyal özelliği ve biyolojik aktivitesi sebebiyle enfeksiyon hastalıkları ve ağız yaralarının iyileşmesinde ciddi etki gösterir. Özellikle kış günlerinin soğuk havaları nedeniyle oluşan grip, boğaz iltihapları, öksürük, halsizlik gibi sorunlarımız için günde 1-2 tatlı kaşığı hakiki kestane balı en iyi bitkisel çözümdür.

Bağışıklığı arttıran tek tatlı alternatifin bal olduğunu unutmamakla birlikte; şeker hastaları, gestasyonel diyabet riski olan anne adayları, insülin direnci olan bireyler bal tüketimini mutlaka bir uzmana danışarak planlamalıdır.

Kastamanu Kestane Balı1

– Kestane Balları –