Çiçek Balı | Arıcan Yöresel Bal Çiçek Balı – Arıcan Yöresel Bal

Çiçek Balı

arican-erzurum-cicek-bali

Saf Çiçek Balı

Çiçek balı arıların çeşitli çiçek tomurcuklarından, bitkilerin veya bitkiler üzerinde yaşayan bazı canlıların salgılarını topladıktan sonra, arının vücuduna girip kendine özgü maddelerle değişikliğe uğratıp ve çeşitli salgı ve enzimlerle birleşmesi sonucu oluşur. Arı nektarın dönüşümünü vücudunda sağladıktan sonra kovanlara gelir ve kovan içindeki peteklere balı boşaltır. Burada sıvısı buharlaşan bal kovan içindeki işçi arıların peteğin ağzını kapatması ile www.aricanlezzetleri.com ‘dan  satın aldığınız son şeklini alır.

Şifa Kaynağı Çiçek Balı

Çiçek balları sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıdır. İçeriğinde %17,1 su, %82,4 karbonhidrat ve %0,5 proteinler, aminoasitler ile niasin, riboflavin ve pantotenik asit gibi vitaminler, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum ve çinko gibi mineraller bulunur.

Neden Çiçek Balı Tüketmeliyiz?

Beyaz şekerin doğal ve besleyici alternatifi olan bal arıların mucizevi ürünüdür. Mide ve bağırsak gazlarını gidererek kanı çoğaltır. Çiçek Balı vücudu güçlendirerek vücutta oluşan rutubeti dışarı atıyor. Mide ve bağırsaktaki artık maddeleri dışarı atar.Anti-bakteriyel özellikleri ve antibiyotiklere dayanıklı sinüs rahatsızlıklarına sebep olan bakteriler üzerinde etkilidir. Boğaz enfeksiyonları, öksürük gribal enfeksiyonlarda bal tüketimi yararlıdır. Yara ve iltihap giderir. Bugün modern tıpta ameliyat yaralarında bal kullanıldığı bilinmektedir.

arican-ankara-cicek-bali

Çiçek Balı Nasıl Tüketilmelidir?

Sağlıklı beslenen bireylerin her gün kahvaltıda 1-2 tatlı kaşığı çiçek balı tüketmeleri günlük şeker ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayıp hastalıklardan korunmaları ve güne enerjik başlangıç bir yapmalarına yardımcı olacaktır.

– Çiçek Balı Satın Al –