Çam Balı | Arıcan Yöresel Bal Çam Balı – Arıcan Yöresel Bal

Çam Balı

arican-mugla-cam-bali

Saf Çam Balı?

Çam Pamuklu Koşnili denilen canlı, on binlercesi ağaç gövdesinde bir arada yaşarlar. Ağaçlarda beyaz pamukçuk tomarlar üretirler. Yaz aylarında Ağustosa doğru basura canlısı çam ağacının özünden elde ettiği beyaz ve renksiz bir salgı oluşturur. Arılar çam ormanlarında dolaşır ve çam ağaçlarındaki çam özlü salgıyı alırlar. Arılar, bu ham haldeki çam balını işleyip kovana taşır.

Çam Balı Nerede Üretilir?

Çam Balı Türkiye’de sadece Muğla – Marmaris – Aydın – Kuşadası ve yakın yöresi ile Çanakkale ili ve Kaz Dağları’nın belirli bölgelerinde üretilmektedir.

Çam Balının Özelliği

Çam balının en önemli özelliği kıvamı bozulmadan veya kristalleşmeden uzun süre saklanabilmesidir. Çam balı çiçek poleninden değil, bir aracı böceğin salgısını kullanarak ürettiği, özel bir baldır.

Çam Balının Faydaları

Balın havadan nem çekebilme özelliği, iyileşmeyi hızlandırarak yara izi kalmasını önler. Bağırsakların ve böbreklerin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Çam balı bir insanın enerjisini yerine getiren bir içeriğe sahiptir ve bu özelliği sayesinde sık tüketen insanlarda yorgunluk belirtileri gözlenmez. Çocukların zeka gelişimine oldukça olumlu katkıda bulunur. Çam balı, tansiyonu düşürür ve iştahı açar. Çam balı, doğal diş macunudur, kansızlığa doğal çözüm sunar ve anemiyi giderir.

arican-ege-suzme-cam-bali

– Çam Balı Sipariş Ver –